Σπόρ

Η ΑΕΛ Λακατάμιας Κυπελλούχος A’ Κατηγορίας ΠΟΕΛ

Σε ένα αγώνα για μη καρδιακούς εξελίχθηκε ο σημερινός τελικός Κυπέλλου Α’ Κατηγορίας ΠΟΕΛ, αφού οδηγήθηκε μέχρι τη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. ΑΕΛ Λακατάμιας και Αναγέννηση Λυθροδόντα έδωσαν ψυχή και σώμα στο γήπεδο με αρκετό θέαμα.

Ο αγώνας στην κανονική διάρκεια ήταν ισόπαλος 1-1 και έτσι έφτασε στην παράταση. Στην ημίωρη παράταση το σκόρ διαμορφώθηκε σε 2-2 και έτσι ακολούθησαν τα πέναλτι. Η ομάδα της ΑΕΛ Λακατάμιας κατάφερε να κερδίσει με 5-4 και έτσι στέφθηκε Κυπελλούχος για τη φετινή σεζόν. Είναι το πρώτο Κύπελλο στην μεγάλη κατηγορία για την ΑΕΛ και στη Λακατάμια στήθηκε τρελό γλέντι για τους πανηγυρισμούς.

Στο 69΄ η ΑΕΛ προηγήθηκε με το Μάρκο Ηρακλέους για να ισοφαρίσει η Αναγέννηση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσερων. Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση. Στο 100ό λεπτό η ομάδα της Λακατάμιας πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με σκόρερ τον Άγγελο Μίο (2-1), αλλά στο 116΄ η ομάδα του Λυθροδόντα ισοφάρισε σε 2-2 με αυτογκόλ του Γ. Αγγελή.

Στη διαδικασία των πέναλτι η ΑΕΛ αναδείχθηκε νικήτρια και κυπελλούχος με 5-4 με τον τερματοφύλακα της να αποκρούει το 7ο πέναλτι των αντιπάλων, ενώ προηγουμένως χάθηκαν κι από τις δυο ομάδες πέναλτι.