ΕιδήσειςΚύπρος

Ποια είναι τα εκλεγέντα μέλη της Βουλής των Αντιπροσώπων

Ο Γενικός Έφορος Εκλογής ανακοινώνει ότι κατά τη ψηφοφορία που διεξήχθηκε την Κυριακή 30 Μαΐου 2021 για την εκλογή μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων, από σύνολο 557.836 εγγεγραμμένων εκλογέων, ψήφισαν 366.608 (65,72%). Η αποχή ανήλθε στο 34,28%.  Τα έγκυρα ψηφοδέλτια ανήλθαν σε 357.712 (97,57%), τα άκυρα σε 6.826 (1,86%) και τα λευκά σε 2.070 (0.56%).

Μετά τη συγκέντρωση και κατάταξη των αποτελεσμάτων, ύστερα και από την κατανομή των εδρών, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 32 και 33 των περί Εκλογής Μελών της Βουλής των Αντιπροσώπων Νόμων του 1979 έως 2021, έχουν καθορισθεί ως εκλεγέντες οι υποψήφιοι, των οποίων τα ονόματα αναφέρονται στον πιο κάτω πίνακα.

Η ανακήρυξη όλων των εκλεγέντων βουλευτών θα γίνει τη Δευτέρα 31 Μαΐου 2021, στις 12:00μ.μ. στο Συνεδριακό Κέντρο “ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ”.

Π Ι Ν Α Κ Α Σ

α)Για την Εκλογική Περιφέρεια Λευκωσίας
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)  
 
Κυπριανού Άντρος Χαραλαμπίδου Ειρήνη Στεφάνου Στέφανος Δαμιανού Άριστος Λουκαΐδης Γιώργος Χριστοφίδης Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗΤρυφωνίδης Αλέκος Μουσιούττας Μαρίνος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΠαπαδόπουλος Νικόλας Ερωτοκρίτου Χριστιάνα Παντελίδης Χρύσης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣΝεοφύτου Αβέρωφ Δημητρίου Δημήτρης Τορναρίτης Νίκος Γεωργιάδης Χάρης Ορφανίδου Σάβια
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)Χρίστου Χρίστος
ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝΘεοπέμπτου Χαράλαμπος Ατταλίδου Αλεξάνδρα
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚ  Ευσταθίου Κωνσταντίνος (Κωστής)
β)Για την Εκλογική Περιφέρεια Λεμεσού
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)Κώστα Κώστας Καυκαλιάς Αντρέας Νικολάου Μαρίνα
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗΚάρογιαν Μάριος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΜυλωνάς Παύλος Λεωνίδου Πανίκος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣΔίπλαρος Ευθύμιος Τσιρίδου Φωτεινή Σύκας Νίκος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)Θεμιστοκλέους Ανδρέας
ΚΙΝΗΜΑ ΟΙΚΟΛΟΓΩΝ – ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΛΙΤΩΝΠαπαδούρης Σταύρος
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚΣιζόπουλος Μαρίνος
γ)Για την Εκλογική Περιφέρεια Αμμοχώστου
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)Κέττηρος Νίκος Κουκουμάς Γιώργος Γαβριήλ Γιαννάκης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗΓιακουμή Μιχάλης
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ  Σενέκης Χρίστος Κουλίας Ζαχαρίας
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ  Χατζηγιάννης Κυριάκος Κάρουλλας Γιώργος, Κουλλά Ονούφριος Γεωργίου Νίκος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)Παπαγιάννης Λίνος
δ)Για την Εκλογική Περιφέρεια Λάρνακα
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)Πασιουρτίδης Αντρέας
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΟρφανίδης Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣΔημητρίου Αννίτα Αλαμπρίτης Πρόδρομος
ΕΘΝΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΛΑ.Μ.)Ιωάννου Σωτήρης
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚΑποστόλου Ανδρέας
ε)Για την Εκλογική Περιφέρεια Πάφου
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ)Φακοντής Βαλεντίνος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΣαββίδης Χρύσανθος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣΠάζαρος Χαράλαμπος
ΚΙΝΗΜΑ ΣΟΣΙΑΛΔΗΜΟΚΡΑΤΩΝ ΕΔΕΚΜυριάνθους Ηλίας
στ)Για την Εκλογική Περιφέρεια Κερύνειας
ΑΚΕΛ (ΑΝΟΡΘΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΛΑΟΥ) Χριστόφιας Χρίστος
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ  Μαυρίδης Μάριος Σούπερμαν Θεοδώρου Ρίτα

Related Articles

Back to top button
Close